НОВИНИ » Статті » Обласні курси

Евакуація при пожежі – запорука безпеки життя і здоров’я дітей в навчальних закладах

Евакуація при пожежі – запорука безпеки життя і здоров’я дітей в навчальних закладах У світлі останніх подій в Україні на державному рівні на випадок пожежі чи іншої надзвичайної ситуації в установах освіти проводяться навчання для дітей та персоналу з питань евакуації. І це є запорукою безпечного перебування школярів та працівників в навчальному закладі.

Споконвіку пожежі супроводжують людину, викликаючи жах, паніку, великі людські жертви та матеріальні збитки. Причинами їх виникнення можуть бути природні явища та чинники техногенного походження.

Необхідно пам’ятати, що в освітніх установах пожежа поширюється із швидкістю 1-1,5 м/хв, в коридорах 4-5 м/хв. При горінні меблів та паперу в навчальних приміщеннях в повітрі накопичується оксид вуглецю, вдихання якого протягом 5-10 хв. стає смертельним. Тому, при виникненні пожежі в школі потрібно діяти швидко, рішуче і грамотно, відповідно до розроблених раніше планів евакуації та навчальних практичних заходів з цивільного захисту з ввідної „Пожежа”.

Дії працівників школи при виявленні пожежі

Якщо працівник навчального закладу виявив загорання будівлі, він зобов'язаний повідомити про пожежу директора школи або чергового адміністратора, викликати аварійно-рятувальну службу за телефоном «101» та повідомити оперативному черговому, який приймає інформацію наступні дані: адресу установи, місце виникнення та масштаби пожежі, своє прізвище та номер телефону; продублювати повідомлення про пожежу по системі оповіщення щодо негайної евакуації учасників навчально-виховного процесу; приступити (за можливості) до ліквідації осередку пожежі до прибуття пожежних.

Директор школи з урахуванням обставин, які склалися, повинен: перевірити ввімкнення автоматичної (стаціонарної) системи пожежогасіння; організувати відключення мереж електро- і газопостачання, систем вентиляції та кондиціонування повітря, а також здійснення інших заходів, що сприяють запобіганню поширення пожежі; визначити евакуаційні шляхи для виведення учасників навчально-виховного процесу в безпечну зону; організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони; керувати евакуацією до прибуття пожежних підрозділів.

Заступник директора з адміністративно-господарської роботи та черговий адміністратор повинні: відчинити запасні виходи; увімкнути освітлення тамбурів.

Співробітник охорони, який знаходиться під час пожежі на посту, повинен: відкрити основний вихід з будівлі; відкрити ворота для в'їзду спецавтотранспорту.

При отриманні сигналу на проведення евакуації вчителі зобов’язані: припинити заняття, знеструмити електричні прилади та обладнання, вимкнути світло і закрити вікна; у разі сильного задимлення видати учням наявні в кабінеті засоби індивідуального захисту органів дихання; не допускати паніки; вивести учнів на перший поверх і далі до основного або запасного виходу зі школи згідно із затвердженим планом евакуації при пожежі.

Після виходу з будівлі кожний вчитель повинен привести клас до збірного пункту й перевірити наявність всіх учнів. У разі відсутності будь-кого з дітей вчитель повинен повідомити про це директору школи або черговому адміністратору.

Порядок евакуації працівників та учнів

Першочергово слід вивести працівників і учнів з приміщення, де виникла пожежа, а також з приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. У холодну пору року на розсуд працівників, що здійснюють евакуацію, учні перед виходом на вулицю можуть одягтися або взяти одяг з собою. Працівники, які здійснюють евакуацію, не повинні залишати учнів без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації. Після закінчення евакуації працівники повинні ретельно перевірити всі приміщення, щоб виключити можливість перебування в небезпечній зоні учнів, що, можливо, сховалися під партами, у шафах або інших місцях, а також виставити пости безпеки на входах, щоб виключити можливість повернення учнів в будівлю, де виникла пожежа. При виході з приміщення, слід закривати за собою всі двері і вікна, щоб уповільнити поширення вогню і диму.

Дії працівників до прибуття пожежних

Після евакуації учнів з будівлі (або, якщо це можливо, під час евакуації) добровільна пожежна дружина, призначена директором школи, повинна приступити до ліквідації осередку загоряння наявними засобами пожежогасіння. Оперативна група з порятунку матеріальних цінностей під керівництвом заступника директора з адміністративно-господарської роботи або призначеної директором особи, повинна приступити до порятунку і переміщення в безпечне місце майна, матеріальних цінностей, документів і забезпечити їх охорону.

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

Вкрай несприятливі умови для організованої евакуації створює паніка. Вона призводить до утворення людських заторів, травмування, ігнорування вільних і запасних виходів з приміщення.

НЕ ПАНІКУЙТЕ!!!

Віктор Зейда, викладач
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Категорія: Обласні курси | Додав: kvu (09.11.2017) | Автор: Віктор Зейда
Переглядів: 962 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]