НОВИНИ » Статті » Інше

Чому не можна спалювати листя...

Нещодавно було літо… Вже осінь. Дерева скидають своє ошатне вбрання. І так сумно дивитися на зажурені дуби та акації, клени та горіхи. Та ще прикріше бачити, як спалюють опале листя та сміття...

При згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. Пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук входять до їх складу. Також з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найнебезпечніших для нашого організму речовини. Саме вони стають причиною першіння в горлі, кашлю. Особливо реагують ті особи, які страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати в повітрі. Попадаючи в легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ ми бачимо дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, вплив диму на яких є особливо небезпечним.

Де ж у листі взялись канцерогенні сполуки та тяжкі метали? До дерев і кущів, що ростуть уздовж доріг за містом, на міських вулицях, забруднюючі речовини надходять з повітря та із забруднених вод і ґрунтів. Свою „ложку дьогтю” додають деревам ще й автомашини, кількість яких усе зростає. Від них зелені насадження отримують важкі метали й нафтопродукти. Та й тут не обходиться без всюдисущого токсичного бензопірену. Адже, він накопичується в ґрунтах зелених насаджень ще й через те, що його виділяє асфальт, яким покриті вулиці, площі, прибудинкові території міст.

Та не тільки мешканці міст зазнають шкоди від спалювання листя. Небезпека поширюється й на жителів сільської місцевості. Нині, мабуть, рідко зустрінеш людину, яка б не використовувала у своєму саду, на городі чи на присадибній ділянці засоби від шкідників і гризунів. А восени під час спалювання бур’янів, трави, інших рослинних залишків пестициди та отрутохімікати, накопичені рослинами за сезон, виділяються в повітря. Спалювання рештків рослин і опалого листя небезпечне ще й тим, що може перерости у неконтрольоване горіння. А це в свою чергу може спричинити пожежі.

Яке покарання передбачене для порушників? За несанкціоноване випалювання сухої трави, листя чи сміття передбачено адміністративну відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Альтернативою спалювання опалого листя є компостування.

Метод компостування є безпечним способом переробки листя. Робити компост зовсім не важко! Компостну яму можна зробити на краю городу, подвір'я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не попадає пряме сонячне проміння. Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. Кожен з шарів присипають землею. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. Корисне використання компосту в якості прикореневого підкорму дерев і кущів. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Правильне компостування не сприяє погіршенню стану здоров'я та не підвищує ризик виникнення пожеж, а, фактично, є своєрідною „допомогою” для садів, городів та інших земельних угідь.

На завершення ще раз закликаємо мешканців міст та селищ не палити листя, гілля, сміття, не робити шкоди своєму здоров’ю та навколишньому природному середовищу, в якому живете ви та ваші родини.

Батіщева Валентина,
фахівець І категорії класу навчального (комп’ютерних технологій)

Категорія: Інше | Додав: kvu (05.10.2018) | Автор: Батіщева Валентина
Переглядів: 14 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]