НОВИНИ » Статті » Методичний кабінет

Протипожежна безпека актуальна завжди

В умовах сьогодення рівень особистої та колективної безпеки – один з найважливіших показників благополуччя суспільства. Підвищувати цей рівень є вкрай складним завданням, оскільки навколишній світ змінюється з неймовірною швидкістю, приносячи нові загрози для життя та здоров’я людини. Тому однією з головних умов розвитку й навіть виживання людства стає якісне навчання у сфері безпеки.

Аналізуючи стан травмування та загибелі населення у Рівненській області з початку 2018 року, слід зазначити, що лише у І півріччі виникло 668 пожеж, внаслідок яких загинуло 18 осіб та отримали травми 14 осіб.

Основні причини виникнення пожеж: порушення правил користування електричними приладами, правил експлуатації печей, підпал, необережне поводження з вогнем та пустощі дітей з вогнем. Суттєвим чинником пожеж є людський фактор. Саме тому, проведення навчання, роз’яснювальної та профілактичної роботи з усіма верствами населення є одним із напрямків запобігання виникненню пожеж.

„З метою сприяння безперервного навчання і створення сприятливого освітнього середовища з питань безпеки життєдіяльності на часі є активізація взаємодії всіх зацікавлених сторін: Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області, Головного управління ДСНС України у Рівненській області, управління з питань НС та цивільного захисту населення облдержадміністрації і управління освіти і науки облдержадміністрації”, - як зазначив Сергій Вовчук, начальник центру полковник служби ЦЗ, під час підбиття підсумків роботи навчально-методичного центру за І півріччя 2018 року.

В Рівненській області є певні напрацювання в даному напрямку. Зокрема, у області діють опорні (базові) навчальні заклади з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.

На їхній базі проводиться вивчення передового педагогічного досвіду роботи, організовують практичні семінари, засідання методичних об’єднань вчителів предмету „Основи здоров’я” та „Захист Вітчизни”, показові Дні цивільного захисту, Тижні безпеки дитини і заходи Тижнів знань з основ безпеки життєдіяльності.

У місті Рівне на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів № 24 з 2004 року діє єдиний в області Рівненський народний протипожежний клас-музей „Промінець”, який щорічно відвідує декілька тисяч школярів Рівненщини. Крім того, у музеї проводяться навчальні семінари для вчителів та навчальні заняття з учнями області.

Цього року, за ініціативи керівництва Рівненського міськрайонного управління Головного управління ДСНС України у Рівненській області та підтримки управління освіти Рівненського міськвиконкому, поруч з музеєм було створено інтерактивну кімнату „Побутові пожежі”. Під час занять в даному приміщенні, завдяки сучасним мультимедійним технологіям та реальним засобам і приладам, учні мають можливість спостерігати усі етапи розвитку пожежі в побуті, їх першопричини та аналізувати відповідні загрози та наслідки. Умови інтерактиву передбачають відтворення справжньої пожежі зі світлово-звуковою імітацією, що стимулює учнів навчатися задля порятунку життя та матеріальних цінностей. Фахівці сфери ДСНС є частими учасниками заходів, що проводяться на базі класу-музею.

Традиційними стали проведення змагань та заходів з формування культури безпеки життєдіяльності серед дітей і молоді за програмою міського та обласного етапів змагання фестивалю Дружин юних пожежних.

З метою надання методичної допомоги з питань викладання дисциплін „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” при управлінні з питань НС та ЦЗН Рівненської облдержадміністрації та управлінні освіти і науки Рівненської облдержадміністрації діє Обласна науково-методична рада з ЦЗ, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань. До її складу входять науковці кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності Національного університету водного господарства та природокористування, кафедри загально-технічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки Рівненського державного гуманітарного університету, ГУ ДСНС України у Рівненській області, управління з питань НС та ЦЗН обласної державної адміністрації, управління освіти і науки облдержадміністрації, Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області та викладачі з безпеки життєдіяльності вищих навчальних закладів області.

Саме через діяльність науково-методичної ради і здійснюється алгоритм надання консультативно-діагностичної, методичної та інформаційної підтримки викладачів вищих навчальних закладів області, проведення навчально-виховної роботи з молоддю та студентами вишів області.

Проведення консультацій для викладачів здійснюється за зверненням до обласного методичного кабінету навчально-методичного центру та в ході проведення розширених засідань Обласної науково-методичної ради з залученням викладачів програми „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” відповідно до тематики засідань.

За планом Обласної науково-методичної ради проведено семінар з керівниками ОСББ м. Рівного, темою якого було навчання населення діям у НС за місцем проживання. До проведення заходу залучено представників управління з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Рівненської міської ради, управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у області, ПАТ „Рівнегаз”, управління служби безпеки України в області, аналогічні семінари пройшли по містах та районах області.

Також проведені засідання науково-методичної ради на базі служб ЦЗ області, в ході засідань перегляд та обговорення практичних занять, новітніх методик викладання дисципліни „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист”.

З метою практичної демонстрації студентам можливостей пожежно-рятувальної, медичної та аварійної техніки, ознайомлення з обладнанням та спорядженням, що знаходиться на озброєнні екстрених служб, навчання і популяризації професії рятувальника в області проводяться акції на базі вищих навчальних закладів з залученням фахівців та техніки екстрених служб. Саме таке спілкування теоретиків-науковців та фахівців-практиків є запорукою для отримання студентами практичних знань та навичок.

У вищих навчальних закладах з метою відпрацювання дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій з учасниками навчально-виховного процесу та працівниками проводяться об’єктові тренування з питань цивільного захисту з залученням служб цивільного захисту, фахівців ГУ ДСНС України у Рівненській області, Головного управління Національної поліції в Рівненській області, управління з питань НС та ЦЗН облдержадміністрації, НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області. Практичне відпрацювання дій під час виникнення пожежі є обов’язковим для навчальних закладів.

За ініціативи ДСНС України при навчально-методичному центрі створений та діє мобільний навчально-консультаційний пункт з навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Тільки у І півріччі 2018 року структурними підрозділами Центру здійснено 26 розгортань, в ході яких відвідувачі отримали пам’ятки, брошури, плакати, листівки та вичерпну інформацію (роз’яснення) щодо питань дотримання вимог безпеки життєдіяльності та пожежної безпеки. Освітньою діяльністю було охоплено понад 3000 громадян області.

З 25 червня 2015 року по вулицях міста Рівне курсує „рятувальний” тролейбус - пересувний мобільний консультаційний пункт. Серед наочності, якою облаштовано тролейбус, в наявності рекомендації з питань запобігання пожежам та дії під час їх виникнення. В невимушених умовах, доїжджаючи до пункту призначення, кожен пасажир може отримати життєво необхідну інформацію, яка може врятувати здоров’я, а іноді й життя.

Відповідно до вимог чинного законодавства в районах і містах області діють навчально-консультаційні пункти з питань цивільного захисту при органах місцевого самоврядування, що здійснюють навчання населення за місцем проживання. Завдячуючи їх діяльності, населення отримує інформацію з питань проведення заходів цивільного захисту.

Фахівцями НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області здійснювався методичний супровід діяльності 46 консультаційних пунктів з питань цивільного захисту при органах місцевого самоврядування, в тому числі при 11 об’єднаних територіальних громадах.

Сучасний стан безпеки громадянина залежить не стільки від досягнень науки і техніки, скільки від самої людини, переорієнтування її життєвих цінностей, а об’єднавши спільні зусилля органів самоврядування, фахівців сфери ДСНС та підприємств, установ і організацій, причетних до безпеки життєдіяльності населення, ми зможемо побудувати сучасне освітнє середовище для суспільства сталого розвитку на основі принципів безпечної життєдіяльності та здійснення навчання населення діям в екстремальних умовах надзвичайних ситуацій.

 

Наталія Яковець,
завідувач обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Категорія: Методичний кабінет | Додав: kvu (19.07.2018) | Автор: Наталія Яковець
Переглядів: 12 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]