НОВИНИ » Статті » Методичний кабінет

Спалах кору. Що треба знати про хворобу та як себе захистити

Ситуація щодо кору останнім часом активно обговорюється у ЗМІ та соціальних мережах через те, що розповсюдження цієї хвороби в Україні набирає обертів. За 11 місяців 2017 року в Україні зафіксували 3382 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків припадає на Івано-Франківську область — 1049, Одеську — 931 та Закарпатську — 416. 5 людей в Одеській області померли, з них — 3 дітей. У Києві за цей період захворіли 53 людини, тоді як в 2016 році – тільки двоє. Більшості хворих за цей період – до 17 років. Це не епідемія, а середній рівень захворюваності, який можна подолати.

Завдяки вакцинам медикам вже вдалось подолати багато небезпечних вірусів, через які помирали мільйони людей.

Як захиститись

Кір - небезпечний вірус, який дуже легко поширюється. Достатньо просто бути в одному приміщенні з хворим, щоб інфікуватися. Хвороба проходить складніше за застуду. Його інкубаційний період 6-18 днів, в середньому до 2 тижнів. Особливо він небезпечний для дітей до 5 років, дорослих після 20 та для вагітних.

Вірус може призвести до важкого запалення легенів та уразити нервову систему. Кір може бути причиною енцефаліту і, як можливе ускладнення - параліч.

Важливим фактом при лікуванні кору є те, що ліків від цієї хвороби не існує. Тобто кір не має специфічного лікування і єдиним можливим захистом від нього є вакцинація. Вакцинація допомагає зробити перебіг хвороби набагато легшим і захищає від можливих ускладнень. Часто вакциновані люди можуть перенести хворобу і навіть не відчути цього.

Високий рівень вакцинації також захищає від поширення вірусу та не перетворює спалах на повноцінну епідемію. Адже, вірус передається лише від людини до людини.

За даними МОЗ, зараз в Україні від кору вакциновано більше 80% дітей до одного року, які мали планове щеплення. За статистикою 2017 року станом на серпень лише 61% дітей до 6 років були захищені подвійною дозою вакцини.

Більшість хворих (86%), що інфікувалися минулого чи вже на початку цього року - не отримали вакцини взагалі або не привиті повторно.

Вакцина має бути зроблена в один рік та повторно - у 6 років. Якщо ви вчасно не отримали повторну вакцину це можна зробити і пізніше. Щеплення зробить перебіг хвороби набагато легшим.

Симптоми та лікування

Кір починається досить гостро: порушується сон, хворий втрачає апетит та скаржиться на загальну слабкість. Потім додається нежить, сухий кашель та сильно підвищується температура до 39-40 градусів. У дорослих можуть збільшуватись лімфатичні шийні вузли. Також часто з’являється кон’юнктивіт (запалення слизової ока).

Симптоми кору легко сплутати з звичайною застудою. Через кілька днів з'являється висипання, зазвичай, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висипання розповсюджується по тілу поетапно і в кінцевому підсумку з'являється на руках та ногах. Після висипання тривалий час зберігається пігментація.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то на четвертий день після висипань хворому стає легше. Висипання або зникають зовсім, або починають лущитися. Нормалізується температура, кашель зменшується, з’являється апетит. Якщо у вас з’являються ці симптоми - потрібно звернутись до лікаря.

Усе лікування кору полягає в підтримуючій терапії. Хворому потрібно знижувати температуру, знімати біль, відпочивати та набиратись сил. Самолікуванням під час кору займатись не можна, адже саме через невчасне або неправильне лікування вірус призводить до ускладнень.

Для того, щоб мінімізувати ризик інфікування, медики рекомендують часто проводити вологе прибирання, провітрювати приміщення, уникати великого скупчення людей. А якщо ви вже захворіли - то необхідно залишатись вдома , щоб не поширювати вірус, та викликати лікаря додому.

Здоров’я вам та вашим дітям. Бережіть себе!

Погоджено з управлінням державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держспоживслужби в Рівненській області

Ярослав Андросюк,
завідувач Острозькими курсами НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Категорія: Методичний кабінет | Додав: kvu (19.01.2018) | Автор: Ярослав Андросюк
Переглядів: 56 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]